Dulag070914Uroczysta msza święta pod przewodnictwem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza oraz koncert „Wolni. Niepokonani” to  okazja do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Na terenie Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie wydarzyła się tragedia warszawiaków skazanych na exodus z bohaterskiego miasta. To stąd, tysiące ludności cywilnej, często z rodzinami, zostały rozesłane do obozów koncentracyjnych lub na roboty do Niemiec. W świadomości lokalnej społeczności, miejsce, w którym dziś znajduje się Muzeum Dulag 121, jest hołdem dla uczestników Powstania Warszawskiego. To ukłon oddany ludności cywilnej, która od 6 sierpnia 1944 r., z opanowanych przez Niemców warszawskich dzielnic, była bezwzględnie wypędzana do obozów przejściowych – w szczególności do Durchgangslager 121 w Pruszkowie.
To również hołd oddany mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego i okolic, którzy z oddaniem, poświęceniem i narażeniem życia, w każdy możliwy sposób, udzielali pomocy więzionym.


Warszawski Chór Międzyuczelniany zapewni oprawę uroczystej mszy świętej o godz. 10:00 oraz wykona koncert pt. "Wolni. Niepokonani" z udziałem aktorów Teatru Rampa (scenariusz i reżyseria Maciej Gąsiorek) o godz. 12:00. Uroczystości odbędą się 7 września 2014 roku obok Muzeum Dulag 121 na terenie Millenium Logistic Park w Pruszkowie, ul. 3-go maja 8.

Opis dojazdu - kliknij tutaj

orkiestraFundacja Promocji Twórczości Amatorskiej Cantica oraz Kawiarnia Plażowa zorganizowały koncert w wykonaniu Coe College Bands, czyli 50-cio osobowej orkiestry dętej i orkiestry smyczkowej Collegu Coe z miejscowości Cedar Rapids w stanie Iowa w USA. W programie usłyszelismy utwory wybitnych amerykańskich kompozytorów muzyki rozrywkowej takich jak: Duke Ellington, John Williams, czy Count Basie.

Koncert odbył się w środę 6-go sierpnia o godzinie 20.00 na schodach nadwiślańskiwj Kawiarni Plażowa (ul. Wybrzeże Szczecińskie 1).

Aby obejrzeć fotorelację kliknij więcej.

listy2014Wieczór pieśni i świadectw Powstania Warszawskiego pod nazwą "Listy z Powstania" w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego upamiętnił 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert odbył się 3.08.2014, o godzinie 16.30 w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101. Narrację koncertu, utrzymaną w dialogu kobiety i mężczyzny wypełniły wojskowe informacje, rozkazy, świadectwa, wspomnienia i prywatne listy, które pod ogniem hitlerowców były przenoszone przez młodych łączników powstańczej poczty harcerskiej. Dzięki nim odtworzona została radość i wielkie nadzieje wypełniające walczących podczas pierwszych dni Powstania, a także smutek im towarzyszący, kiedy się okazało, że jednak nie zwyciężymy. Pokazano też bohaterskie przykłady żołnierskiego poświęcenia, jak również dramaty przeżywane przez ludność cywilną. Koncertem uczczono pamięć tych, którzy zginęli i tych, którzy przetrwali. Trzeba o tych ludziach mówić, trzeba przypominać tablice na murach kamienic, by były narodową dumą i żywą historią każdej dzielnicy Warszawy.

Podczas występu wykonane zostały pieśni powstańcze i partyzanckie. Były one dopełnieniem wypowiedzi uczestników walk: Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego kapelana "Kampinosu", żołnierzy – poetów Zbigniewa Jasińskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Edwarda Chudzyńskiego i innych  świadków wydarzeń.

Wykonawcy:

Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego

Akompaniament: Klara Sychowicz

Narracja: Maciej Gąsiorek i Zuzanna Lipiec

Scenariusz i reżyseria: Maciej Gąsiorek

 

BozeCialo14Jak co roku Warszawski Chór Międzyuczelniany czynnie uczestniczył w Procesji Bożego Ciała. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Archikatedrze sprawowaną przez kard. Kazimierza Nycza. Już tradycyjnie WCHM uczestniczył w muzycznej oprawie procesji przy pierwszym ołtarzu przy kościele św. Anny.

Posluchaj glosu megoWarszawski Chór Międzyuczelniany zaprezentował swój najnowszy projekt, p.t. "POSŁUCHAJ GŁOSU MEGO. Modlitwa w muzyce chóralnej". Koncert o takim tytule został wykonany 15 czerwca 2014 roku o godzinie 16.00 w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Był to finał kilkumiesięcznej pracy nad utworami o wielkim ładunku emocjonalnym. Zabrzmiała muzyka zarówno uznanych kompozytorów, takich jak: Jan Sebastian Bach, Giovanni Pierluigi da Palestrina, czy Piotr Czajkowski, jak i tych mniej znanych. Wyboru dokonała młoda dyrygentka Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, Teresa Gręziak. Pomysłodawczyni projektu zdecydowała się podjąć temat wielki i ważny zarazem. Od stuleci kompozytorzy muzyki chóralnej piszą opracowania różnych modlitw chrześcijańskich. Idea ta wspólna jest twórcom bez względu na konfesję. WChM pragnie z całą mocą podjąć ten ekumeniczny temat. Muzyczna narracja objęła modlitwy powszechnie znane, jak i te mniej popularne, pochodzące ze świata zachodniego i wschodniego.

Logowanie