Dulag070914Uroczysta msza święta pod przewodnictwem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza oraz koncert „Wolni. Niepokonani” to  okazja do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Na terenie Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie wydarzyła się tragedia warszawiaków skazanych na exodus z bohaterskiego miasta. To stąd, tysiące ludności cywilnej, często z rodzinami, zostały rozesłane do obozów koncentracyjnych lub na roboty do Niemiec. W świadomości lokalnej społeczności, miejsce, w którym dziś znajduje się Muzeum Dulag 121, jest hołdem dla uczestników Powstania Warszawskiego. To ukłon oddany ludności cywilnej, która od 6 sierpnia 1944 r., z opanowanych przez Niemców warszawskich dzielnic, była bezwzględnie wypędzana do obozów przejściowych – w szczególności do Durchgangslager 121 w Pruszkowie.
To również hołd oddany mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego i okolic, którzy z oddaniem, poświęceniem i narażeniem życia, w każdy możliwy sposób, udzielali pomocy więzionym.


Warszawski Chór Międzyuczelniany zapewni oprawę uroczystej mszy świętej o godz. 10:00 oraz wykona koncert pt. "Wolni. Niepokonani" z udziałem aktorów Teatru Rampa (scenariusz i reżyseria Maciej Gąsiorek) o godz. 12:00. Uroczystości odbędą się 7 września 2014 roku obok Muzeum Dulag 121 na terenie Millenium Logistic Park w Pruszkowie, ul. 3-go maja 8.

Opis dojazdu - kliknij tutaj

Logowanie