Borys Somerschaf jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie w rodzinie o polskich korzeniach. Od prawie 25 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Od 8 roku życia wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 - kształcił się jako dyrygent chóru. Jego debiut dyrygencki miał miejsce w Filharmonii w Swierdłowsku (obecnie Jekaterinburg) w 1985 r.
W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. W latach 1991-1996 jako stypendysta Rządu RP ukończył dwa fakultety Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego (w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka) oraz Wydział Kompozycji w klasie profesora Zbigniewa Bagińskiego.
Głównym polem aktywności artystycznej Somerschafa jest muzyka chóralna. Od dziecka występował z chórem szkoły Swiesznikowa na najbardziej prestiżowych scenach Rosji, brał udział w nagraniach w profesjonalnych studiach Radio i TV oraz w wielu trasach koncertowych na całym obszarze byłego ZSRR. Występował pod batutą światowej sławy dyrygentów takich jak: Jewgienij Swietłanow, Giennadij Rożdiestwienskij, Walerij Gergijew, Jurij Temitkanow, Władimir Spiwakow i inni.
W latach 1986-1991 jako chórmistrz prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach i konkursach w byłym ZSRR oraz Niemczech i Hiszpanii.
Po przyjeździe do Polski w latach 1991-1997 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i - dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących. W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, a rok później uzyskała Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną bardzo dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech.
W latach 1991-1994 jako baryton Somerschaf był również członkiem Zespołu Muzyki Dawnej „Cantus Firmus”, z którym brał udział w wielu koncertach, konkursach, nagraniach i trasach koncertowych. W latach 1996-1998 był dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1999 roku jako dyrygent i kierownik artystyczny prowadzi Męski Zespół Wokalny „KAIROS”, specjalizujący się muzyce cerkiewnej oraz wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych ormiańskich, gruzińskich i greckich. Zespół brał udział m.in. w nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmu „Wiedźmin“ oraz utworu promującego film „Quo vadis“.
Borys Somerschaf jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych.
Współpracował m.in. z:
W latach 1997-2001 jako kierownik chóru i zespołu solistów uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci (m.in. „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Piękna i Bestia”). Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" (TVP), "Miodowe lata" oraz programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.
Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Występował w Filharmoniach: Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej czy Pomorskiej, w Teatrze Polskim i w teatrze „Studio“ w Warszawie, w Studiu TVP w Łodzi, Klubie „Blue Note” w Poznaniu.
Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt polskich wykonawców (zespołów muzyki dawnej: Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS” oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora).
Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka województwa lubelskiego.
Od grudnia 2015 roku jest dyrygentem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego.
Teresa Gręziak - dyrygentka chóru w latach 2013-2015. Urodziła się w 1986 r. w Warszawie. Tu ukończyła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w klasie organów Marietty Kruzel – Sosnowskiej (2005). Była jedną z ostatnich uczennic improwizacji Mariana Sawy (+ 2005). Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna (dyplom z wynikiem celującym w klasie prof. Bogdana Goli uzyskała w 2011 roku). Studiowała tam ponadto muzykę kościelną (2005/2006) i muzykę dawną (2008/2009). Jest również absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2014 roku ukończyła historię sztuki pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby. Przez cały okres studiów była nagradzana stypendiami naukowymi, z których najważniejsze to: DONGSAN – RYSZARD ZIMAK FELLOW Dongsan Research Foundation (na rok akademicki 2009/10), stypendia programu Socrates - Erasmus (Perugia - Universita per Stranieri, Rzym – Conservatorio di Musica s. Cecilia) oraz, dwukrotnie, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za rok akademicki 2006/2007 oraz 2008/2009). Ponadto, w lipcu 2012 roku otrzymała stypendium weneckiej Fundacji Ugo e Olga Levi onlus w ramach XXXIII Międzynarodowego Kursu Chorału Gregoriańskiego. W konkursie „Primus inter pares. Student roku 2008” zdobyła I miejsce na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i II miejsce w województwie mazowieckim. Jako chórzystka zespołów: Ziarenko, Laudate Dominum, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Mulierum Schola Gregoriana CLAMAVERUNT IUSTI, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, brała udział w licznych projektach artystycznych w kraju i za granicą. Od 2013 roku pełni funkcję organistki w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie.
Z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym związana jest więzami rodzinnymi od dziecka. Zaczęła w nim śpiewać pod koniec gimnazjum (czerwiec 2002) i była uczestniczką wyjazdów zagranicznych do: Austrii, Niemiec, Macedonii, Francji i Włoch. Od września 2010 roku do stycznia 2013 roku pracowała w nim jako asystentka dyrygenta. Od lutego 2013 roku do grudnia 2015 roku pełniła funkcję głównego dyrygenta chóru.
Elżbieta Siczek - dyrygent Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego w latach 2010 - 2012. Jest absolwentką dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie K. Kusiel - Moroza. Od 1995 roku prowadzi wielokrotnie nagradzany chór dziecięcy w PSM I stopnia nr 2 im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1996-98 współpracowała z Chórem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, z którym występowała w kraju i za granicą. W roku 1996 zdobyła II nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Za wyróżniające osiągnięcia w nauce otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
W latach 1998-99 pracowała jako dyrygent Akademickiego Chóru Kameralnego Klubu Inteligencji Katolickiej „Ars Cantata”. W latach 1998 i 2001 była uczestniczką Wakacyjnego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego przez Jerzego Salwarowskiego w Toruniu; brała czynny udział w pracach Europejskiej Akademii dla Młodych Dyrygentów Chóralnych w Marktoberdorf (1999), Nevers (2000) oraz Fano (2002 i 2003), a także uczestniczyła w letnim Seminarium Kodaly’owskim w Kecskemet (Węgry –
Obecnie dyryguje chórem Camerata Varsovia, którego jest założycielką. W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2013 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki.
Dyrygent Honorowy Janusz Dąbrowski urodził się w r. 1944. Studiował teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a następnie dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył w klasie prof. Stefana Stuligrosza.
W latach 1967-2010 kierował Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym. Od 1973 r. był także dyrygentem Warszawskiego Chóru Żeńskiego „Harfa”, a w latach 1974-82 piastował funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”. Wraz ze swoimi zespołami koncertował prawie we wszystkich krajach Europy. Dokonał wielu nagrań dla radiofonii i telewizji francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i włoskiej.
Janusz Dąbrowski został zaproszony przez Uniwersytet Stanowy w San Francisco (USA) do wygłoszenia cyklu wykładów o chóralistyce polskiej. We Włoszech wielokrotnie prowadził kursy dla dyrygentów organizowane przez Związek Chórów Północnowłoskich. Na festiwalu w Quintin (Bretania 1996) przewodził warsztatom muzycznym, których program stanowiła muzyka cerkiewna. Od 1996 roku brał udział w pracach Federacji Chórów Francusko-Niemieckich. Wielokrotnie zapraszany był do pełnienia funkcji jurora w konkursach i festiwalach muzyki chóralnej.
Janusz Dąbrowski wielokrotnie wyróżniany, otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień najwyższej klasy. Za propagowanie polskiej muzyki za granicą od Ministra Spraw Zagranicznych odznaczony został medalem. Z rąk Ministra Kultury przyjął odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrny Krzyż Zasługi. W grudniu 1999 r. z rąk Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski, przyjął odznaczenie „Ecclesiae Populoque Servitium Praestatni” – „Wyróżniającemu się w Służbie dla Kościoła i Narodu”. W czerwcu 2009 r. Janusz Dąbrowski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Od grudnia 2011 Janusz Dąbrowski pełnił funkcję Honorowego Dyrygenta warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego.
Zmarł 25 stycznia 2020 r.
Fundacja Promocji Twórczości Amatorskiej „Cantica” działa od 1993 roku przy Warszawskim Chórze Międzyuczelnianym.
Celem Fundacji jest:
Warszawski Chór Międzyuczelniany działa przy Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie od 1964 roku. Śpiewają w nim studenci i absolwenci wszystkich wyższych uczelni stolicy. Swoje istnienie Chór zawdzięcza ks. Zbigniewowi Piaseckiemu, założycielowi, duszpasterzowi i pierwszemu dyrygentowi. W 1967 r. kierownictwo artystyczne przejął Janusz Dąbrowski, który rozsławił Chór na świecie. Kolejnymi dyrygentami chóru byli: Elżbieta Siczek i Teresa Gręziak. Obecnie chórem dyryguje Borys Somerschaf.
Bogaty repertuar zespołu obejmuje kompozycje religijne i świeckie wszystkich epok: od wieku XV po współczesność. WChM ma w swoim dorobku wykonania wielkich form muzycznych takich kompozytorów jak J. S. Bach, G.F. Haendel, G.B. Pergolesi, W.A. Mozart, L. van Beethoven, G. Rossini, F. Schubert, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Verdi, A. Schönberg, T. Paciorkiewicz, A. Ramirez, C. Orff, S. Prokofiew, A. Dvořak, L. Bernstein.
Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.