Moniuszko11052019MokotowMoniuszko12052019WolaWłączając się w obchody Roku Moniuszkowskiego w maju zaprosiliśmy na dwa koncerty, podczas których zabrzmiały kompozycje urodzonego 200 lat temu kompozytora.
 
I i III Litanię Ostrobramską pod batutą Borysa Somerschafa wykonali:
Katarzyna Bienias - sopran
Joanna Gontarz - alt
Andrzej Marusiak - tenor
Piotr Pieron - bas
Warszawski Chór Międzyuczelniany
orkiestra Kameralna N-Harmonia
 
Koncerty odbyły się:
 
11 maja 2019 r. (sobota) o godz. 19:00 w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia przy ul. św. Bonifacego 9 oraz
12 maja 2019 r. (niedziela) o godz. 19:00 w kościele parafii pw. św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9
 
"Litanie ostrobramskie" to rzadkie w twórczości Moniuszki utwory religijne. Skomponowane na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej powstały w latach 1843-55 i były wykonywane za czasów kompozytora w Ostrej Bramie w Wilnie. Moniuszko wykorzystał w nich swoje doświadczenia zdobyte na polu twórczości pieśniowej i kantatowej. Nawiązał również wyraźnie do stylu ludowych kantyczek.

Największe uznanie zyskała "III Litania", którą również sam Moniuszko szczególnie cenił. Po wykonaniu "III Litanii" w prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje:

"Wsłuchując się w tę muzykę, rozpoznajemy rzeczywiście całą myśl autora, która oddana została z wrodzonym i właściwym jemu tylko talentem. Znika tu zupełnie monotonność, której nie mogą uniknąć kompozytorowie dzieł religijnych, a miejsce jej zajmuje owa coraz bardziej w najróżnorodniejszych formach rozwijająca się szczytność, jaka przemawiając do serca słuchacza, podnosi zarówno myśl jego ducha ku Najwyższej Istocie." ("Czas" nr 98, 28 kwietnia 1859)

Koncerty dofinansowane przez m.st. Warszawa.

 

Litanie Ostrobramskie I i III - S. Moniuszko - koncert w kościele NMP Matki Miłosierdzia

Fot. Daniel Krakowiak

 

Litanie Ostrobramskie I i III - S. Moniuszko - koncert w kościele parfii św. Andrzeja Apostoła

Fot. Daniel Krakowiak