MisaCriolla26121226 grudnia o godz. 19:00 w kościele Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21. odbył się koncert w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, podczas którego zabrzmiały Msza Kreolska i Navidad Nuestra Ariela Ramireza.
Obok Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Elżbiety Siczek wystąpili:
Leszek Świdziński - tenor
Tadeusz Szlenkier - tenor
zespół Templum Seonoris
Krzysztof Garstka - klawesyn

Na program koncertu złozyły się oryginalne kompozycje autora powstałe w oparciu o formy i rytmy regionalne, zaczerpnięte z tradycji folkloru muzycznego Argentyny i innych krajów Ameryki Łacińskiej.
"Kreolski" potocznie oznacza "mieszany", a w ściślejszym rozumieniu to połączenie elementów różnych kultur (w języku, tradycjach, muzyce, sztuce, etc.). W 1964 roku argentyński kompozytor Ariel Ramirez - zainspirowany decyzją soboru watykańskiego II o możliwości odprawiania Mszy Świętej w języku ojczystym - połączył elementy zachodniej muzyki sakralnej z latynoamerykańskimi pieśniami i tańcami, sięgającymi czasów inkaskich.
Tak narodziła się "Msza Kreolska", która w ostatnim półwieczu zrobiła niespotykaną międzynarodową karierę, doczekała się szeregu wykonań i nagrań, także klasycyzujących, z których najsłynniejsze poprowadził sam Jose Carreras.
"Navidad Nuestra" to cykl pieśni bożonarodzeniowych Ariela Ramireza ze słowami Feliksa Luny, w których w bezpośredni i dostępny sposób wyrażono najważniejsze wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Autor wplótł w każdy epizod charakterystyczny rytm ludowej muzyki argentyńskiej: w Zwiastowaniu słyszymy rytm chamame, huella pampeana w podróży Józefa i Maryi, vidala catamarquena w narodzeniu Chrystusa, adoracja pasterzy napisana jest w rytmie chaya riojana, pokłon Królów w tempie takirari, a ucieczka Świętej Rodziny w vidala tucumana. Niezwykłość tych dzieł polega głównie na doskonałym połączeniu folkloru z potęgą muzyki chóralnej oraz geniuszem kompozytorskim Ariela Ramireza.
Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego był pierwszym chórem, który wykonał ten utwór w Polsce w 1979 roku. Od tej pory wystąpił z nim wielokrotnie, również pod batutą kompozytora (Kościół Mariacki w Krakowie i Filharmonia Narodowa w Warszawie – 1996). Wydarzenie to zostało to zarejestrowane przez Telewizję Polską:
http://www.youtube.com/watch?v=jdSYpTbSYQg&list=ULDQuyWFWwtFs

 

Logowanie